“ELÉRKEZETTNEK LÁTOM AZ IDŐT …”
Tények és érzések - Vitéz Galó László (1924-2015)
címmel készítettem egy kiadványt nagyapámról személyes emlékek alapján és az 1956-os jászsági események párhuzamában.
Galó László 1924-ben Jászjákóhalmán született. A helyi '56-os események után megrázó meghurcoltatásban volt része, melynek hatása a mai napig érezhető, s nehezen feldolgozható.
A bevezetőből:
"Nagyapám a 90-es évek elején kéziratában így kezdi gondolatait: “Elérkezettnek látom az időt, hogy szívem fájdalmát kiöntsem, amire 35 éve várok …”.
Most én is “elérkezettnek látom az időt”, hogy összefoglaljam, megörökítsem azokat a tényeket, amiket ismerünk és még megismerhettünk, és azokat az érzéseket, amelyeket csak személyes érintettség által tapasztalhat meg az ember, a legszűkebb környezetében, a családjában.
Kutatásaim során az az érzésem támadt, hogy a mai világunkból nehezen elképzelhetőnek és felfoghatónak tűnnek az 1956-os történések, az azt megelőző és követő időszak eseményeinek valósága. Ennek a megismerése az adott lehetőségek függvényében egyre inkább érdeklődőbbé tett, érdekes, új információkra, összefüggésekre bukkanva."
Az írással az is a törekvésem volt, hogy maga az előkészítő munka, majd az elkészült eredmény, a szűkebb családban, a faluban, de az egész Jászságban és annak határain túl is, az emlékezésen túl gondolatokat ébresszen, személyes sorson keresztül identitástudatunkat, történelmünket és kultúránkat gazdagítsa.
Az eddig ismeretes kéziratok, dokumentumok mellett sikerült a Jász-Nagykun-Szolnok megyei főlevéltáros nyomravezető segítségével egészen új információk birtokába is kerülni az Állambiztonsági Levéltár archívumából. A személyes történet kiegészítéseként, Kapcsolódási pontok címen külön fejezetben említésre kerül nagypapám bátyja, aki a budapesti eseményekben jelentős szerepet töltött be, és egy jászberényi “főszereplő” is, akivel a sors Olaszországban hozott össze.
A kiadvány 2017. június 8-án ünnepélyesen bemutatásra került szülőfalujában, Jászjákóhalmán, a Polgármesteri Hivatalban, a család tagjai és a falubeli ismerősök, hivatalos személyek jelenlétében.
Köszöntőt mondott dr. Sipos-Tuza Anita, polgármester helyettes, a kiadványt részletesen bemutatta Kiss Erika, újságíró, aki az írást lektorálta, és maga is az 56-os jászsági történések kutatója.